top of page

THE FLYSTICK TEACHER TRAINING PROGRAM

 

(English scroll down)

סיליבוס קורס הכשרת מורים בטכניקת  הפלייסטיק

 
שלום,
אני שמח להציג בפנייך את מבנה קורס הכשרת המורים של טכניקת הפלייסטיק שלי. (לרקע כללי על טכניקת הפלייסטיק לחצו כאן)
את הקורס בניתי בהתאמה ליכולות וסגנון התרגול הנפוצים. המטרה שלי היא להכשיר מורות ומורים שיפיצו את הבשורה הזו מארצנו הקטנטונת והמוכשרת ולהסיט את מבט העולם אלינו כי כאן קורים דברים מרשימים. שאיפתי היא לראות שיעורי פלייסטיק מלאים במערכת השעות של כל סטודיו או מכון כושר ולקדם אנשים להבראה, לחוויה הוליסטית, לדיוק ושדרוג תנועת הגוף ובסופו של דבר להכיר את אבני היסוד של טכניקת הפלייסטיק. המקל תמיד היה שם בשיעורים, אבל הוא כבר לא סתם מקל. הקורס יחשוף אתכם לייחודיות הטכניקה, יסודות התרגול והבנה עמוקה של רקמות המתחברות ליחידה אחת.  בסוף הקורס תינתן תעודה מטעם בית הספר של בועז נחייסי.
הקורס מיועד להכשיר ולהסמיך מורים בטכניקת הפלייסטיק העוסקים בתחום הכושר, הפילאטיס, היוגה, אומנויות לחימה וגם מטפלים ופיזיותרפיסטים המחפשים דרך להעשיר ולהגדיל את המקצוע שלהם, את איכות ההוראה ללקוחותיהם, לשפר את יכולת התרגול של משתתפי הקורס בכל תחום ספורט, את הבנת טבעה של התנועה בגוף ולדייק באבחון הראשוני של כל לקוח. התעודה תעניק אישור לימוד לקוחות בלבד באופן פרטי וקבוצתי (קיים מסלול להסמכת מורים בטכניקה זו שנה מסוף הקורס ולמי שפתח קבוצה בתקופת הנסיון).
קורס המורים פלייסטיק, כולל בתוכו את יסודות התנועה האינטרגראטיבית והוליסטית, אנטומייה יישומית החיונית להבנת הפלייסטיק, תרגילים ורצף הסדרות וזויות ראייה חדשות על האופן שבו נע הגוף בחיים המודרניים וכלים לשדרוג התרגול של כל לקוח מכל תחום. הקורס מוגש מתודית על ידי בועז נחייסי ודורש חלל תרגול המתאים למספר המשתתפים בקורס (בהנחה ותרצו לארח קורס הכשרה בסטודיו שלכם). הקורס כולל חוברת עבודה מקורית הכוללת את האיורים המקוריים של בועז נחייסי של כל התרגילים וספר מפורט הכולל צילומים. את הקורס ניתן לצלם לשימוש פרטי בלבד.

הקורס מורכב מ-6 ימים אותם ניתן לחלק ל-3 זוגות בהפרש של חודש זה מזה או רצף אינטנסיבי שכל יום בנוי מ-5 שעות מלאות בממוצע. כל יום יפתח בתרגול פלייסטיק מלא של שעה ויוגש על ידי בועז. לאחריו הפסקה קצרה של 10 דקות ובסיומה, חוזרים להעמקה ולימוד הטכניקה עד לסוף המפגש. ניתן לחלק את היום אחרת בהתאם לדרישה מקומית (תתכן תוספת יום בודד).

יתכנו גם שינויים בהתאם לרוח הקבוצה, לקצב העבודה ויכולות המשתתפים. על זאת אני מתנצל מראש כי יהיו כאלה שיתקשו "לזרום" אבל חשוב לי להבהיר כי אני מלמד נוכחות בעבודה ולעיתים מה שתכננת לא מסתדר עם המכלול ולכן יתכנו שינויים והתאמות. נכון שנח יותר כשהמסגרת לא משתנה, אך מי שנמשך אל דרכי מבין כי ציר הזמן נועד לשבירה בכדי להגביר את הריפוי בגוף דרך נוכחות.

לשאלות ותשובות השאירו פרטים למטה ואשמח לחזור אליכם

The Flystick Teachers Training Course Syllabus

 

 

Dear all,

I am proud to present to you the Flystick Teachers Training course's curriculum ( for background on the Flystick technique please click here).

The Flystick Teachers Training Course was created in accordance with common exercising abilities and styles.

My goal is to train teachers who will spread the essence of a technique not only because it was created in a small and gifted country so that the world would take a second glance at Israel, where impressive things happen. But also to see people that move in a certain way which is based on the complex of my personal characteristics and qualities which are the fundamental ingredients of the Flystick technique.

I aspire to see fully booked Flystick classes at any gym or studio in order to promote healing among people by a holistic experience that will accurate and improve people's movement and therefore improve their well-being.

This course will reveal the Flystick's foundations and the techniques' uniqueness.  Moreover, this course will provide its participants with profound understanding of tissues that unite in order to create one holistic unit in an anatomical high resolution view.

This course is designated to train any disciplinary movement teachers that desire to expand and enrich their repertoire. It is designed for those who want to expand their professional horizons, to improve the quality of their classes and to improve the quality of their clientele workouts (of any sort). Last but not least, this course will accurate the participants' ability to diagnose every client that will come across. 

At the end of the course, participants will receive a diploma signed by the 'Boaz Nahaissi School for movement'. Such a diploma will grant a permit to teach clients only (I.e. it will not grant a permit to train teachers according to this technique).

Once the participants have passed this course and after they have practiced as Flystick teachers for at least one whole year (begging after the day they finished the initial course) and received a diploma, the new Flystick teachers will have the option to continue to the second course that will enable them to train teachers themselves (requires a satisfactory level of performance expectable by Boaz Nahaissi).

Curriculum

The Flystick Teachers Training Course includes:

 • Fundamentals of integrative and holistic movement.

 • Practical and fuctional anatomy studies.

 • The Flystick routines and exercises that are detailed by original drawings created and edited by Boaz Nahaissi. (*For course participants only).

 • Tools to improve any type of work out for any type of client.

 • A new point of view on the way our body moves and the way we carry ourselves in our modern day to day lives.

 

Schedule

The course will be held on the following dates:

Day 1 & day 2:

 • Presentation of the Flystick

 • Technic fundamentals

 •  Standing series

Day 3 & day 4:

 • Sitting series

 • Spine series

 • Sides series

Day 5 & day 6:

 • Kneeling series

 • Prone series

 • Completion and conclusions

Each day will take approximately 5 hours (subjected to agreement with studio owner) and will start with a one hour Flystick class, held by Boaz, followed by 10 minutes break after which the theoretical part will take place by deepening the learning of the Flystick technique components (*it will be possible to arrange the days differently by demand in advance and an additional extra day may be held if needed and according to local requests).

*At this point I would like to apologize in advance for changes that may occur due to the group's spirit, working pace and abilities. From my educational experience some participants might find it harder to "flow" then others and therefore it is important to me to clarify that I teach presence at work and sometimes what one has planned does not fit well with reality and therefore I leave the door open for changes to occur.

For further information fill the details box at the bottom and i will do my best to be responsive according to my availability. Thank you.

 

Contact
למידע נוסף על הקורס השאירו פרטים

תודה! הפרטים התקבלו

bottom of page